O kierunku

Informacja jest podstawą każdego procesu decyzyjnego. Poszukuje jej naukowiec, businessman oraz każdy z nas. Codziennie. Można ją znaleźć w archiwum, bibliotece i w systemach komputerowych. Umiejętność wyszukiwania, analizy i selekcji informacji stała się niezwykle cenna, a jej wartość stale wzrasta.

jozef-marecki.png

ks. prof. zw. dr hab. Józef Marecki
Kierownik Kierunku

Kierunek Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się przetwarzaniem informacji. Główną osią studiów kształcących profesjonalistów informacji (information professional) jest informacja niezależnie od formy nośnika (papier - nośnik cyfrowy) na którym została zapisana. Program studiów łączy wiedzę i metody, podejścia i spojrzenia na informację z różnych nauk. Dzięki temu student staje się specjalistą z zakresu przetwarzania, gromadzenia, przechowywania, udostępniania, wyszukiwania i zarządzania informacji. Kształcenie na kierunku koncentruje się na trzech głównych gałęziach.

Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją czyli nauka o tym, jak opracowywać materiały, które powstały w przeszłości i są przechowywane w archiwach historycznych (państwowych, niepaństwowych i wyodrębnionych). Jak odczytywać stare pismo i wyciągnąć z dokumentów i ksiąg zapisane w nich informacje. Zajmuje się również dokumentami, które powstają współcześnie w kancelariach, urzędach, sekretariatach. Są one niezbędne do prawidłowego działania organizacji. Należy nimi zarządzać tak, aby te, które są potrzebne nie uległy zniszczeniu, a niepotrzebnych nie przechowywać w archiwum zakładowym lub składnicy akt. Ważna kwestia, która jest zgłębiana w czasie zajęć, to dokumentacja elektroniczna i systemy zarządzania dokumentami elektronicznymi.

Infobrokerstwo, to działalność polegająca na wyszukiwaniu, selekcji i wizualizacji informacji zebranych z każdego możliwego źródła (biblioteki, archiwa, Internet, bazy danych. Broker informacji (information broker, researcher) musi mieć wiedzę z zakresu techniki komputerowej, działania algorytmów popularnych wyszukiwarek i umiejętności analitycznych.

Absolwenci otrzymują aktualną wiedzę niezbędną do pracy w archiwach każdego typu (historycznych i bieżących), instytucjach przechowujących zbiory specjalne, kancelariach (jawnych i tajnych) oraz wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wiedza z zakresu wyszukiwania informacji.

Zajęcia na kierunku prowadzą pracownicy Katedry Archiwistyki

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano