Publikacje pracowników

PUBLIKACJE ZA OKRES 2022-2025 

ROK 2024
Wadowice. Dzieje miasta, T. 1: Pod rządami książąt oświęcimskich i zatorskich, red. Tomasz Graff, Konrad Meus, Księgarnia Akademicka, Kraków 2024.
wadowice.jpg

ISBN: 9788383680934

Pierwszy tom monografii, który oddajemy do rąk Czytelników zawiera wiele nowych ustaleń dotyczących środowiska geograficznego, archeologii, materialnego dziedzictwa kulturowego oraz historii miasta i gminy Wadowice (czy też szerzej regionu wadowickiego). Redaktorzy i Autorzy żywią głęboką nadzieję, iż stanie się on inspiracją dla innych badaczy do kontynuowania poszukiwań w tym zakresie, jak również zainteresuje każdego miłośnika historii Wadowic i regionu wadowickiego.

Strona wydawcy

Bartłomiej M. Wołyniec, Marcin Szyszkowski jako biskup krakowski (1616-1630). Biskup - senator - fundator,  Księgarnia Akademicka, Kraków 2024.
szyszkowski.jpg

ISBN: 9788383680279

Niniejsza monografia stanowi kompleksowe opracowanie rządów biskupa Marcina Szyszkowskiego w diecezji krakowskiej, jego działalności duszpasterskiej i administracyjnej, politycznej – jako senatora – oraz fundacyjnej, na którą złożyła się aktywność na polu budownictwa sakralnego i rezydencjonalnego. Zasadnicza część książki, podzielona na części odpowiadające poszczególnym formom działalności hierarchy: kościelnej (Biskup), politycznej (Senator) i fundacyjnej (Fundator), poprzedzona została obszernym rozdziałem wprowadzającym, dotyczącym życia i działalności Szyszkowskiego przed objęciem godności biskupa krakowskiego. W umieszczonym na końcu aneksie znalazło się m.in. itinerarium, które pozwala prześledzić kierunki poruszania się Szyszkowskiego po terytorium diecezji krakowskiej.

Strona wydawcy

Status animarum. Studia z dziejów parafii Wrocanka z I połowy XX w., oprac. ks. Józef Marecki, AVALON, Kraków 2024.

status.jpg

ISBN 978-83-7730-649-9

W położonej w powiecie krośnieńskim parafii Wrocanka zachowało się bezcenne źródło historyczne zatytułowane „Status animarum parochiae Wrocanka”. Jest to szczególnego rodzaju dokument metrykalny prowadzony w pierwszych trzech dekadach XX wieku, a sięgający wywodami genealogicznymi niekiedy do II połowy XVIII wieku, rejestrujący parafian (choć nie tylko ich) dwóch wsi należących do parafii: Wrocanki i Szczepańcowej. Wpisy zawierają imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania, ale także informacje i daty dotyczące narodzin, chrztów, ślubów i śmierci oraz pogrzebów, czyli w zasadzie dane administracyjne niezbędne do właściwego funkcjonowania parafii. Księga zawiera także szczegółowe dane dotyczące lokalnej społeczności i tworzących ją rodzin. Czytelnik odnajdzie informacje o pochodzeniu rodowym, ponadto o aktywności zawodowej i społecznej oraz świadectwa codzienności – opisy zdarzeń losowych i dziejowych. Wartość tej lokalnej kroniki wynika w dużej mierze z tego, że odnosi się do wydarzeń mających miejsce na przestrzeni niemal dwóch stuleci.

Niniejsza edycja „Status animarum parochiae Wrocanka”, w wydaniu naukowym i  opracowaniu ks. prof. zw. dra hab. Józefa Mareckiego, pozwoli przybliżyć badaczom zasady funkcjonowania parafii sięgającej swymi początkami wieków średnich, miłośnikom historii lokalnej – dotrzeć do bezcennych informacji dotyczących Wrocanki i okolic, a potomkom i krewnym osób zapisanych w tej księdze – odnaleźć rodzinne korzenie.

Strona wydawcy

ROK 2023
Leksykon syndonologiczny. Polska perspektywa i wkład, red. Tomasz Graff, Krzysztof Pilarczyk, Zbigniew Treppa, Księgarnia Akademicka, Kraków 2023.
leksykon.jpg

ISBN: 9788381385251

Publikacja tego dzieła będzie ważnym wydarzeniem naukowym, a koncepcja jego otwartości w wersji cyfrowej (możliwości ciągłego uzupełniania) z pewnością wpłynie na rozwój polskiej syndonologii, która dzięki temu będzie mieć szanse włączenia się do syndonologii światowej (… ), a może nawet do stania się jej motorem napędowym. Publikację Leksykonu będzie można traktować jako ważne wydarzenie w dziejach polskiej nauki. Oto bowiem uprawiana przez niewielkie (lecz ciągle powiększające się) grono polskich naukowców syndonologia (mająca od dawna swoje posadowienie w świecie i niewątpliwe osiągnięcia) wyjdzie na światło dzienne z konkretnym, dojrzałym i interdyscyplinarnym dziełem naukowym, będącym rezultatem badań uznanych ludzi nauki. Ogromne podziękowanie za to należy się redaktorom naukowym Leksykonu oraz członkom kolegium redakcyjnego (… ). Wdzięczność trzeba też wyrazić wszystkim instytucjom współsprawczym powstania Leksykonu, a należą do nich: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Gdańskii Papieski Uniwersytet św. Tomasza w Rzymie oraz – jako patron dzieła – Polskie Centrum Syndonologiczne.

Strona wydawcy

Marian Wolski, Bartłomiej Paprocki (1539-1614) herbu Jastrzębiec i jego krąg rodzinny, Księgarnia Akademicka, Kraków 2023.
paprocki.jpg

ISBN: 9788381388979

Niniejsza książka jest pierwszą opartą na materiale źródłowym biografią Bartłomieja (Bartosza) Paprockiego (ok. 1539 – 1614), pierwszego polskiego i czeskiego genealoga, autora wielu publikacji o tematyce historycznej, politycznej, moralizatorskiej i religijnej. W wyniku rozległej kwerendy udało się ustalić wiele nieznanych dotąd szczegółów z życia Pisarza, doprecyzować daty jego życia, poczynić spostrzeżenia na temat jego wykształcenia, warsztatu naukowego i metody pracy. Odtworzono też krąg jego najbliższych krewnych, ich stan majątkowy i koleje życia. W ten sposób możliwa stała się weryfikacja ustaleń dotychczasowego piśmiennictwa, głównie z obszaru literaturoznawstwa, pełnych nieścisłości, a nawet informacji całkowicie zmyślonych. Przykład biografii Bartłomieja Paprockiego pokazuje, jak bardzo potrzebne są badania historyczne nad życiorysami twórców epoki staropolskiej.

Strona wydawcy

ks. Jacek Urban, Z dziejów kościoła krakowskiego w XIX i XX wieku, Księgarnia Akademicka, Kraków 2023.
urban_1.jpg

ISBN: 9788363241988

Jeszcze w połowie XVIII wieku diecezja krakowska obejmowała teren o powierzchni 53 tys. km kw. Obecnie zajmuje 8,1 tys. km kw., a więc zaledwie jedną siódmą część dawnego terytorium. Diecezja krakowska licząca sobie w połowie XVIII wieku 7 archidiakonatów, dziś została sprowadzona do jednego dawnego archidiakonatu krakowskiego. W XVIII wieku w granicach diecezji krakowskiej było około tysiąca parafii, a po stu latach redukcji było ich zaledwie 44. To dlatego pierwszy rozdział prezentowany w monografii zajmuje się zmianami granic i terytorium diecezji sprowadzonej w trzeciej ćwierci XIX wieku do poziomu wikariatu apostolskiego. Odnowa diecezji nastąpiła dopiero w roku 1880. W kolejnych tekstach autor zajmuje się centralnymi instytucjami diecezjalnymi takimi jak kapituła katedralna, seminarium duchowne, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kuria biskupia, Dom Księży Emerytów i relacjami między nimi w rożnych periodach czasowych XIX i XX wieku. Jest kilka tekstów odnoszących się do biskupów krakowskich (kard. Albin Dunajewski, kard. Jan Puzyna, kard. Adam S. Sapieha). Autor podjął się także prezentacji duchowieństwa Krakowa w okresie międzywojennym. Życie religijne znalazło wyraz w tekstach o przeżywaniu Roku Świętego 1826, ponadto o życiu liturgicznym kapituły katedralnej w okresie okupacji niemieckiej, a także w rozdziale o duszpasterstwie turystycznym w Tatrach od roku 1957. Dzieje życia zakonnego reprezentuje tekst o powrocie jezuitów do Krakowa w roku 1868 i o początkach sióstr albertynek za życia ich założycielki (do 1940). W monografii jest omówienie jednego dekanatu (dekanat żywiecki) i jednej parafii (Dzianisz). Poszczególne rozdziały monografii to pojedyncze kamienie do mozaiki dziejów diecezji krakowskiej w dwu minionych stuleciach.

Strona wydawcy

500 lat dzwonu Zygmunta, red. Mieczysław Rokosz, ks. Jacek Urban, Księgarnia Akademicka, Kraków 2023.
urban2.jpg

ISBN: 9788381388610

Książka jest pokłosiem sympozjum odbytego 28–29 czerwca 2021 r. z okazji 500-lecia pierwszego rozbrzmienia z Wawelu Zygmuntowskiego dzwonu, który – jako parament liturgiczny – odzywa się też w najważniejszych momentach polskich dziejów i staje się świadkiem historii. Jest tu mowa o królu fundatorze, ale skupiono się też na słabiej rozpoznanych aspektach badawczych dzwonu Zygmunta, dotyczących m.in. metalurgii, mechaniki i akustyki samego dzwonu. Zwrócono uwagę na mistrzowską konstrukcję ciesielską dźwigającą Zygmunta i cztery inne dzwony. Przedstawiono wyniki badań dendrochronologicznych; opisano tak charakterystyczne dla sylwety katedry w pejzażu Krakowa konstrukcje hełmów wież wawelskich i ich przemiany. Zarysowano literacką legendę wawelskiego Zygmunta. W książce znajdziemy też rozdział o dramatycznym losie ,,brata" naszego dzwonu, również królewskiego dzwonu Zygmunta z katedry wileńskiej, a także o samej dzwonnicy katedralnej oraz jej dzwonach i zegarze na niej. Artykuł archiwistów z Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, będący wynikiem kwerendy w aktach Kapituły, z akrybią odnotowuje szczegóły dotyczące Zygmunta i wieży Zygmuntowskiej, pozostając świadectwem bezustannej pieczołowitej troski Kapituły o dzwon. I na koniec – postulatywny głos w dyskusji kampanologicznej uzasadniający konieczność badań i ochronę dzwonów, niepozbawiony wiadomości o nowych odkryciach starych dzwonów.

Strona wydawcy


ks. Jacek Urban, Katedra krakowska i archiwum kapitulne na Wawelu (szkice historyczne), Księgarnia Akademicka, Kraków 2023.
urban3.jpg

ISBN: 9788381388580

"(…) szczególnie zaś pragnę podziękować za wspólną ze mną w ciągu tych lat troskę o umiłowaną katedrę wawelską, w którą wpisane są dzieje Polski i Kościoła w naszej Ojczyźnie. Trudno chyba znaleźć drugą katedrę biskupią, która by pod tym względem była tak bardzo uprzywilejowana. W tej katedrze bije serce Polski – i moje serce także tam bije. Polecając się modlitwom przy grobie św. Stanisława, bł. królowej Jadwigi i wszystkich naszych świętych Patronów, przesyłam serdeczne błogosławieństwo dla katedry wawelskiej i dla Dostojnej Kapituły Metropolitalnej, która jest jej Godnym Stróżem".

List Jana Pawła II do Kapituły z 21 XI 1978 r.

(AKKK, KW, A. Jan Paweł II, nr 4)

Strona wydawcy

Lucyna Rotter, Z wieszaka historii. Ubiór jako element kodu kulturowego, AVALON, Kraków 2023.

ksiazka1.jpg

ISBN 978-83-7730-629-1

Strój od wieków spełniał istotną rolę w życiu kulturowym, społecznym czy religijnym. Spełniał zwykle nie tylko funkcję praktyczną ale i symboliczną, komunikując, w sposób najczęściej zamierzony, określony przekaz który zrozumiały był społecznie lub w określonej grupie. O tym są kolejne wieszakowe opowieści przedstawione w niniejszej książce. Z wieszaka historii, zdejmowane są historie nie tyle modzie, ale o tym co w danej epoce i kulturze symbolizowała sukienka, fryzura, bielizna, kolor, garnitur… Ubranie przecież zawsze było swoistym znakiem czasów, w którym odzwierciedlenie znajdowały przemiany estetyczne, społeczne, kulturowe, technologiczne lub polityczne. Oddana do rąk czytelnika książka to pierwsze dwanaście opowieści pokazujących symboliczną funkcję ubioru i jego znaczenie na przestrzeni wieków.

Wszystkie z umieszczonych w tomie opowieści stały się kanwą do realizacji cyklu telewizyjnego pod tym samym tytułem dla TVP Historia - „Z wieszaka historii”. Premierowe odcinki emitowane były na antenie w 2022 roku. Umieszczone w publikacji, po kolejnych rozdziałach, QR - Kody przekierują czytelnika na platformę vod.tvp.pl, gdzie można w stałym dostępie obejrzeć poszczególne odcinki. To niecodzienne połączenie tekstu pisanego i mówionego, ilustracji i filmu – mamy nadzieję zachęci odbiorców do głębszego zainteresowania się kostiumologią i symboliką stroju.

Strona wydawcy

ROK 2022
Andrzej Giza, Kreowanie marek kultury Historia, współczesność, perspektywy, AVALON, Kraków 2022.
t367067.jpg

ISBN 978-83-7730-583-6

Książka Kreowanie marek kultury składa się z trzech części. Pierwsza to lekcja historii sztuki, przeprowadzona pod kątem przemian historycznych i światopoglądowych od średniowiecza do XX wieku, komunikacji sztuki i idei oraz zarządzania marką przez znanych artystów na przestrzeni wieków. W drugiej części poruszono zagadnienia marketingowe, takie jak grupa odbiorcza, ambasadorzy marki, reklama, a także rola mediów i platform społecznościowych. W trzeciej omówiono kwestie związane z kreowaniem wizerunku, protokołem dyplomatycznym i savoir-vivre’em. Celem książki Kreowanie marek kultury jest przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej mechanizmów zarządzania markami kultury i ich kreowania. Zawiera również informacje na temat istotnych wydarzeń artystycznych, których organizatorzy we współpracy z artystami skutecznie kreowali mody i trendy (wystawy światowe). Publikacja ma nie tylko pogłębić wiedzę czytelnika z zakresu technik komunikacji, ale także przedstawić skuteczne schematy praktycznego działania w tym zakresie

Strona wydawcy

Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych, red. Katarzyna Góralczyk, Marta Szuniewicz-Stępień, Kraków 2022.

ISBN: 978-83-963739-9-1

Pięciotomowa publikacja jest efektem pracy ekspertów z zakresu ochrony dziedzictwa i stanowi pokłosie projektu: "Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny – opracowanie programu studiów podyplomowych, dedykowanych pracownikom działającym na pograniczu dziedzin", realizowanego w latach 2020–2022 w partnerstwie przez trzy instytucje: Stowarzyszenie Willa Decjusza (lider), Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Instytut Kultury Willa Decjusza.

Strona wydawcy

Andrzej Giza, Lucyna Rotter, Polish émigré history – Michał Boym 1612-1659, AVALON, Kraków 2022.
ksiazka4.jpg

ISBN  978-83-7730-570-6

The numbers of Poles in Asia grew in the 19th century when deportees, including insurgents of the January Uprising, arrived in the Far East. In the late 19th and early 20th centuries, Polish culture was cultivated in the hubs of the Polish diaspora in Harbin and Shanghai. Their ambassador was Father Michał Boym, the first Pole to have rendered great services for the Chinese state

Strona wydawcy

ks. Józef Wołczański, Ksiądz profesor Szczepan Szydelski (1872–1967). Polityk i działacz społeczny, Księgarnia Akademicka, Kraków 2022.
wolczu1.jpg

ISBN: 9788381386647

Praca traktuje o jednym z najwybitniejszych profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, kierowniku Katedry Teologii Fundamentalnej i Historii Religii pierwszej połowy XX wieku. Zasadniczy nurt publikacji stanowi nie tyle aktywność dydaktyczno-naukowa bohatera, ile jego zaangażowanie społeczno-polityczne. Był bowiem członkiem naczelnych władz Chrześcijańskiej Demokracji, a potem prezesem ChD Małopolski Wschodniej, należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Społecznego i Obozu Zjednoczenia Narodowego.

W latach 1930–1935 pełnił funkcję posła do Sejmu RP, wchodził przez blisko 40 lat w skład Rady Miejskiej Lwowa, brał czynny udział w życiu kilkunastu stowarzyszeń społeczno-chrześcijańskich, wydawał i redagował w okresie międzywojennej „Głos Pracy/Katolicki Głos Pracy”, z powodzeniem uprawiał publicystykę zamieszczając na łamach wielu czasopism artykuły polemiczne, problemowe i informacyjne poświęcone wielu zagadnieniom życia społecznego i kościelnego II Rzeczpospolitej. Swoją wielostronną działalnością zapisał się na trwale w historię ruchu chrześcijańsko-społecznego I połowy XX stulecia

Strona wydawcy

 

PUBLIKACJE ZA OKRES 2021-2018

ROK 2021

  • P. Krokosz, K. Łopatecki, Adam Weyde a procesy modernizacyjne armii rosyjskiej na przełomie XVII i XVIII wieku, Białystok 2021.
  • Znak-symbol-rytuał. Nagość i odzienie, red. J. Marecki, L. Rotter, A. Giza, Kraków 2021.
  • L. Rotter, Co można opowiedzieć ubiorem?, t. 2: Leksykon habitów i strojów zakonnych, Kraków 2021.
  • L. Rotter, D. Pawelec, Co można opowiedzieć ubiorem?, t. 1: Semantyka strojów zakonnych, Kraków 2021.
  • Świadek Dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867–1951) w dokumentach archiwalnych. Edycja źródłowa, red. J. Marecki,
    • t. V: Działalność polityczna, red. Cecylia Kuta, Rafał Opulski, Kraków 2021.
    • t. IV: Działalność społeczna, red. Maria Konieczna, Stanisława Piotrowska, Kraków 2021.
    • t. III: Działalność charytatywna, red. Sławomir Furtak, ks. Józef Marecki, Kraków 2021.
    • t. II: Działalność organizacyjno-kościelna, red. Anna Czocher, Łucja Marek, Kraków 2021.
    • t. I: Działalność duszpasterska, red. Magdalena Marosz. Kraków 2021.
  • Słownik biograficzny polskich archiwistów kościelnych, red. J. Marecki. M. Ficoń, Kraków 2021.

ROK 2020

  • A. Giza, A history of the Polish Consulate in Harbin, Kraków 2020.
  • A. Giza, L. Rotter, Father Władysław Szuniewicz, MD and his times Mission to China 1931–1949, Kraków 2020.
  • R. Szczurowski, Pokolenie czasu upadku Rzeczypospolitej w polskich kazaniach okolicznościowych z lat 1795-1830, Kraków 2020.
  • M. Grala, Biskupi i władcy świeccy Rusi w orbicie politycznych wpływów Moskwy doby metropolity Cypriana Kopia, Kraków 2020.
  • T. Graff, B. Wołyniec, s. E. E. Wróbel, Mikołaj Zebrzydowski 1553-1620. Szkic biograficzny, Kraków 2020.
  • T. Graff, Najstarsze Bractwo Różańcowe w Wadowicach 1616-1822, Kraków 2020.
  • The European crucible of diversities, red. J. Marecki, C. Kuta, Kraków 2020.
  • ks. J. Urban, Św. Jan Paweł II jako biskup krakowski. Wybrane zagadnienia, Kraków 2020.
  • A. Giza, Polacy z Mandżurii. Dzieje polskiej kolonii w Harbinie w latach 1895-1966, Kraków 2020.

ROK 2019

  • M. Rzepka, Apostołowie nowoczesności. Protestantyzm w Iranie w okresie autorytarnej modernizacji, Kraków 2019.
  • Historia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, wstęp i opracowanie s. Lucyna Czermińska CSFA, ks. Józef Marecki, Kraków 2019.
  • R. Tyrała, Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores w latach 1944-2017: historia, ludzie, idee, Kraków 2019.
  • O. Nadskakuła-Kaczmarczyk, Kapitał polityczny opozycji antysystemowej w Rosji, Kraków 2019.
  • S. Dryja, S. Sławiński, Mała encyklopedia piwowarska Krakowa i Kazimierza w wieku XVI i pierwszej połowie wieku XVII Studia z dziejów piwowarstwa Krakowa i Kazimierza z uwzględnieniem problematyki Kleparza i przedmieść, Kraków 2019.
  • G. Chajko, Kościół rzymskokatolicki w Bełzie 1867-1939, Kraków 2019.
  • W. Kęder, Hetman Ludwik Konstanty Pociej (1664-1730) pan na Różance i Włodawie, fundator konwentu oo. paulinów we Włodawie, Częstochowa 2019.
  • M. Hałaburda, Duchowieństwo diecezji pińskiej 1925-1939. Studium prozopograficzne, Kraków 2019.
  • Niepodległość. Idee, fakty, perspektywy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, red. P. Krokosz, S. Romański-Cebula, Kraków 2019.
  • Dzieje parafii Brzostek, red. ks. Bogdan Stanaszek, Brzostek 2019.

ROK 2018

  • o. T. Gałuszka OP, K. Kaczmarek, Fratres apud Sanctam Crucem. Z badań nad dziejami dominikanów w Brzegu, Poznań 2018.
  • T. Graff, Marcin Campius Wadowita (ok. 1567-1641). Duchowny i profesor Uniwersytetu Krakowskiego, Kraków 2018.
  • B. Stanaszek, Diecezja Sandomierska 1818-2018. Tradycje hitoryczne, Sandomierz 2018.
  • Pilzno. Monografia miasta do 1945 roku, red. ks. B. Stanaszek, Pilzno 2018.
  • Archidiecezja lwowska obrządku łacińskiego w latach 1914-1918. Materiały źródłowe, t.1, ed. Grzegorz Chajko, Kraków 2018.
  • S. Dryja, Słownik biograficzny słodowników, piwowarów i karczmarzy krakowskich 1501-1655, Kraków 2018.
  • S. Dryja, Jakub Szczerba, Szkice z dziejów wojnickiego piwowarstwa. Browar Wojnicz 1867-1915, Kraków 2018.

PUBLIKACJE ZA ROK 2017

  • Acta Nuntiaturae Polonae, Angelus Maria Durini, Vol. 2: (23 IV 1768 - 15 II 1769), ed. W. Kęder, Kraków 2017.
  • Klejnot w koronie. 650-lecie konsekracji katedry krakowskiej, red. ks. J. Urban, E. Zych, Kraków 2017.
  • Christus vincit : księga dedykowana biskupowi Edwardowi Frankowskiemu w 80. rocznicę urodzin, red. M. Krzysztofiński, ks. J. Wołczański, Stalowa Wola 2017.
  • Arcybiskup Józef Teodorowicz (1864-1938). Studia i materiały, opr. i red. ks. J. Wołczański, Kraków 2017.
  • Kościół katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu dwóch totalitaryzmów (1917–1990), t. 1-2, red. M. Krzysztofiński, ks. J. Wołczański, Rzeszów–Lwów 2017.
  • Przywrócić pamięci. 150. rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy (1867-1951), red. M. Marynowski, ks. J. Urban, Przemyśl 2017.
  • Krajobraz i dziedzictwo kulturowe Europy. Sacrum - profanum, red. L. Rotter, A. Giza, Kraków 2017.
  • Słownik biograficzny polskich archiwistów kościelnych. red. J. Marecki, t. 1, Kraków 2017.
  • R. Łatka, ks. J. Marecki, Kościół katolicki w Polsce rządzonej przez komunistów, Warszawa 2017.
  • Inwentarz archiwum konwentu bonifratrów w Zebrzydowicach, red. M. Kuśka, J. Marecki, Zebrzydowice 2017.
  • P. Kras, o. T. Gałuszka OP, A. Poznański, Proces beginek świdnickich w 1332 roku. Studia historyczne i edycja łacińsko-polska, Lublin 2017.
  • S. Dryja, Browar parowy w Osieku, wyd. II, Kraków 2017.
  • ks. W. Umiński CM, Konwikt Teologiczny Świętego Krzyża w Warszawie w latach 1918-1939, Kraków 2017.
  • ks. B. Stanaszek, Brzostek - dzieje miasta w okresie staropolskim, Brzostek 2017.
  • M. Rzepka, Prayer and Protest. The Protestant Communities in Revolutionary Iran, Kraków 2017.
  • M.Wolski, The Potocki Family of the Pilawa Coat of Arms. A Study of Family History and Estates Until the Early 17th Century, Kraków 2017.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano