Warsztaty historyczne dla młodzieży

FINAŁ W CZASACH PANDEMII, CZYLI ZAKOŃCZENIE WARSZTATÓW HISTORYCZNYCH 2019/2020.

W roku akademickim 2019/2020 Instytut Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie po raz kolejny zorganizował Warsztaty Historyczne skierowane do Młodzieży szkół średnich. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem O TEMPORA! O MORES! – O CZASY! O OBYCZAJE!. Organizatorzy wydarzenia nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo przyjęty temat będzie pasował do obecnej sytuacji.

W ramach sześciu spotkań (w tym jednego on-line) uczniowie wysłuchali wykładów na temat historii Kościoła w czasach PRL-u, konfliktu biskupa Stanisława z królem Bolesławem, nowożytnej emblematyki, kodu stosowanego przez Jana Matejkę na swoich obrazach, zobaczyli, że każda epoka ma twarz kobiety, a także poznali niełatwe losy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W częściach warsztatowych uczniowie zmierzyli się z kalamburami na temat historii Kościoła, odkryli tajemnice Skałki, zaprojektowali własne emblematy, odszukali ukryte elementy na obrazach Jana Matejki, przeszli Kraków śladami wielkich kobiet oraz uzupełnili karty pracy na temat Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady.

Zaplanowany cykl spotkań zwieńczył finał, który przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną odbył się dopiero w ubiegłą sobotę, 03.10.2020 r. Uczniowie zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę, a następnie oczekując na wyniki wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez dr. Rafała Opulskiego.

Po zajęciach nadszedł czas na uroczyste podziękowania i wręczenie upominków nauczycielom i uczestnikom. Nagrodzeni zostali także zwycięzcy konkursów organizowanych w trakcie warsztatów oraz najpilniejsi ze stuprocentową frekwencją. Trzymając wszystkich w napięciu dopiero na koniec ogłosiliśmy wyniki testu, a tym samym nazwiska trzech uczniów, którzy osiągnęli najwyższy wynik (Franciszek Garbień, Miłosz Korta, Karolina Kowalczyk). Nagrody oraz indeks na studia laureaci odebrali z rąk ks. prof. dra hab. Jacka Urbana, Dziekana WHiDK oraz dra hab. Józefa Cezarego Kałużnego, Kierownika Warsztatów.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w naszych Warsztatach pozwoliło nie tylko na ubogacenie wiedzy i umiejętności, ale stało się także okazją do zawarcia ciekawych znajomości z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Liczymy również na to, że Warsztaty Historyczne pozwoliły na rozwinięcie fascynacji zarówno historią jako dziedziną humanistyczną, jak i środowiskiem uniwersyteckim, do którego poznawania i włączenia się chcieliśmy w ten sposób zaprosić.

Wszystkim, którzy już pytają odpowiadamy – tak, będzie kolejna edycja

Pełna fotorelacja z przebiegu Warsztatów oraz dnia finałowego znajduje się na Facebookowej stronie Warsztatów:

https://www.facebook.com/Warsztaty-Historyczne-UPJP-II-1660489070642561

Magdalena Ficoń

Koordynator Warsztatów Historycznych

Galeria zdjęć

Spotkanie V "Każda epoka ma twarz kobiety”

W sobotę, 15 lutego, odbyło się V spotkanie w ramach tegorocznej edycji Warsztatów Historycznych. Motto dnia brzmiało "Każda epoka ma twarz kobiety”. Wykład pt. „Od Wandy, co Niemca nie chciała do Heleny, Królowej teatru” wygłosiła do uczniów mgr Sylwia Sperling. Następnie młodzież spacerowała po Starym Mieście śladem znanych krakowskich kobiet.

Galeria zdjęć

Spotkanie IV "Kod Jana Matejki”

W sobotę, 18 stycznia, odbyło się IV spotkanie w ramach tegorocznej edycji Warsztatów Historycznych. Mottem dnia był "Kod Jana Matejki”. Wykład pt. „Jak się tworzy w trudnych czasach?” wygłosił do uczniów o. Rafał Antoszczuk. Następnie młodzież zwiedziła Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, gdzie dogłębnie analizowała obraz „Hołd Pruski” rozwiązując przygotowane karty pracy.

Galeria zdjęć

Spotkanie III "Zrozumieć niezrozumiałe”

W sobotę, 14 grudnia, odbyło się III spotkanie w ramach tegorocznej edycji Warsztatów Historycznych. Mottem dnia było "Zrozumieć niezrozumiałe”. Wykład pt. „Kaznodzieja królów w epoce symboli” wygłosiła do uczniów mgr Magdalena Ficoń. Następnie młodzież zwiedziła siedzibę Arcybractwa Miłosierdzia, mi.in. Skarbiec i Salę portretową. W czasie 3 części spotkania młodzież zajęła się projektowaniem współczesnych emblematów.

                            

Galeria zdjęć

Spotkanie II "Sztuka dyplomacji, czyli czego nie powinieneś mówić królowi"

W sobotę, 16 listopada, odbyło się II spotkanie w ramach tegorocznej edycji Warsztatów Historycznych. Mottem dnia była "Sztuka dyplomacji, czyli czego nie powinieneś mówić królowi". Wykład o życiu w średniowieczu wygłosił do uczniów o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP. Następnie młodzież odwiedziła Wzgórze Wawelskie, klasztor oo. Franciszkanów oraz kościół na Skałce. Najbardziej wytrwali odwiedzili jeszcze kryptę wybitnych Polaków, twórców kultury religijnej i narodowej.

 

 

Galeria zdjęć

Spotkanie I "Czerwone i czarne karty historii Kościoła"

W sobotę, 19 października, odbyło się I spotkanie w ramach tegorocznej edycji Warsztatów Historycznych. Mottem dnia były "Czerwone i czarne karty historii Kościoła". Wykład o Kościele w PRL wygłosił do młodzieży dr Rafał Opulski, a później młodzież w czasie gry w kalambury sprawdziła wiedzę swoją, rówieśników i Organizatorów w zakresie wielu innych wydarzeń z kart historii Kościoła.

 

 

Galeria zdjęć

O tempora! O mores! warsztaty historyczne 2019/2020

O tempora! O mores!

O czasy! O obyczaje!

to hasło nowej edycji Warsztatów Historycznych, która rozpocznie się niebawem na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. 

70155308_2661863300505128_2667115918483521536_o.jpg

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano