Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego

Department of Cultural Landscape and Heritage 


dr hab. Lucyna Rotter, prof. UPJPII - Kierownik Katedry

ORCID: 0000-0002-1600-9961

lucynarotter.com.pl

Historyk, kostiumolog i semiolog kultury; zajmuje się dziedzictwem materialnym i niematerialnym ze szczególnym uwzględnieniem symboliki w kulturze europejskiej. Prowadzi także badania z kostiumologii oraz nauk pomocniczych historii. Propagatorka poznawania języka symboli i znaków w kulturach, historii i sztuce. Autorka ponad 30 monografii i książek pod redakcją oraz blisko 100 artykułów wydanych w kraju i za granicą. Na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach wygłosiła ponad 130 referatów. Certyfikowany tutor akademickiego, absolwentka studiów z zakresu zarządzania i promocji w kulturze, Akademia Dziedzictwa. Zast. Przew. kapituły Nagrody Odys i Certyfikatu Penelopa, przyznawanych za najlepszą jakość w turystyce. Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członek Polskiej Akademii Nauk, Powołanie przez MNiSW w skład Zespołu interdyscyplinarnego do spraw projektów zgłoszonych w ramach programu "Wsparcie dla czasopism naukowych"; w 2019 powołana do Komisji Ewaluacji Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka Nagrody Ministra NiSW - Indywidualna I stopnia za osiągnięcia naukowe.


dr Andrzej Giza

ORCID: 0000-0001-5127-6638

Historyk i historyk sztuki, wykładowca uniwersytecki; współtwórca programu oraz zastępca kierownik kierunku „Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem” WHiDK UPJPII w Krakowie; absolwent podyplomowych studiów w Instytucie Kultury oraz Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Absolwent Akademii Dziedzictwa przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od roku 2008 dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena organizującego m.in. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz Festiwal Kultury Polskiej w Pekinie. W latach 2004-2016 Prezes Zarządu Fundacji Conspero. Współautor Strategii Promocji Krakowa (2005-2015) oraz projektów upowszechniających polską kulturę podczas międzynarodowych wydarzeń, takich jak: EXPO 2000, EXPO 2005, Nieformalny Szczyt NATO w Krakowie (2009), Igrzyska Olimpijskie w Londynie (2012), Soczi (2014) i Rio de Janeiro (2016), Pjongjang (2018)

dr Katarzyna Góralczyk

ORCID: 0000-0002-3609-6003

Rozprawę doktorską obroniła w roku 2012 na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, ukończyła studia magisterskie na UPJPII oraz Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim i AON w Warszawie. Jest Prezesem Fundacji Nauka i Kultura, Wiceprzewodniczącą Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, Członkiem Komisji Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych przy Zarządzie Głównym PCK w Warszawie oraz ekspertem Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Krakowa, członek ICOM Polska. Wykładowca Międzynarodowego Ośrodka Szkoleń i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. Do jej obszarów badawczych należy ochrona dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny, ochrona dziedzictwa kulturowego, bezpieczeństwo kulturowe, Międzynarodowe Prawo Humanitarne Konfliktów Zbrojnych oraz jego implementacja.

dr Rafał Opulski

ORCID: 0000-0001-9772-0298

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (stosunki międzynarodowe ukończone z wyróżnieniem) oraz Wydziału Filozoficznego UJ (religioznawstwo), pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, certyfikowany trener. Sekretarz redakcji półrocznika poświęconego historii najnowszej „Pamięć i Sprawiedliwość” oraz kierownik studiów podyplomowych „Symbolika w kulturze świata”. Przeprowadzał zagraniczne badania naukowe w Berlinie, Wiedniu i Bostonie oraz odbył praktyki w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej i Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie. Przez kilka lat był koordynatorem międzynarodowych i krajowych projektów z zakresu politologii, historii, społeczeństwa obywatelskiego i edukacji filmowej. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu propagandy politycznej, historii XX wieku, polityki historycznej i antropologii polityki.


dr Mateusz Chramiec 

ORCID: 0000-0003-2123-4597

Historyk i historyk sztuki, bronioznawca, rekonstruktor historyczny. Adiunkt w Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie jest opiekunem Zbrojowni, zajmując się głównie dawnym uzbrojeniem, weksyliami i falerystyką. Wiceprezes oddziału krakowskiego oraz członek zarządu krajowego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy – najstarszej i jedynej ogólnopolskiej organizacji bronioznawczej. Ponadto członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz International Council of Museums, w komisjach ICOM Poland oraz ICOMAM (International Committee for Museums and Collections of Arms and Military History). Jego zainteresowania naukowe skupione są wokół zagadnień związanych z nowożytnym oraz dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym kolekcjonerstwem, jak również roli militariów w ikonografii.


mgr Magdalena Ficoń

ORCID: 0000-0001-6339-0614

Historyk z miłości, teolog z ciekawości. Ukończyła teologię i historię na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Podyplomowe Studia Semiologiczne „Symbolika w Kulturach Świata”. Koordynator Warsztatów Historycznych dla młodzieży szkół średnich, członek Polskiego Towarzystwa Teologicznego Sekcja Historyczna. Członek The Society for Emblem Studies. Autorka kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu symboliki, historii i kultury. Z pasji i dla nauki zajmuje się rozwiązywaniem zagadek jakie niosą ze sobą emblematy, zwłaszcza te znajdujące się w przestrzeni sakralnej. Swoimi badaniami dzieli się na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych.


mgr Magdalena Sroka

Polska menadżerka kultury, producentka i koordynatorka wielkich wydarzeń kulturalnych, festiwalowych, rozrywkowych i sportowych. Współtwórca dokumentów strategicznych i polityk publicznych. Absolwentka UJ w Krakowie. W latach 1998–2003 związana z Biurem Festiwalowym Kraków 2000, odpowiadała za projekty kulturalne związane z otrzymanym przez Kraków tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Współtwórca strategii promocji Krakowa na lata 2003–2007. Współpracowała z biurem programowym Expo 2005. W latach 2003–2008 jako dyr. Stowarzyszenia Beethovenowskiego organizowała Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. Od roku 2008 dyr. Krakowskiego Biura Festiwalowego. Twórczyni Krakowskiej Komisji Filmowej i Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie oraz ekspertka Kongresu Kultury Polskiej. W latach 2010–2015 wiceprezydent Krakowa ds. kultury, promocji miasta, turystyki i sportu. Od roku 2015 dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od czerwca 2018 Prezes spółki Alvernia Planet będącej częścią międzynarodowej grupy Gremi International. Od 2019 roku kurator Solidarity of Arts. Od 2022 dyrektor kreatywna Festiwalu MasterCard Off Camera.


mgr Katarzyna Gądek

ORCID: 0000-0002-9721-6910

Od 1997 roku, zaangażowana jest w strukturach Urzędu Miasta Krakowa zajmując się obszarem turystyki i promocji. W latach 2004-2006 dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji, kolejno dyrektor Biura ds. Turystyki i dyrektor Biura Marketingu Turystycznego Miasta. Obecnie zastępca dyrektora w Wydziale ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Była współtwórczynią Strategii Rozwoju Turystyki w Krakowie na lata 2006-13 oraz Strategii Rozwoju Turystyki w Krakowie na lata 2014-2020. W ramach wykonywanych obowiązków koordynuje prace związane z realizacją dokumentów strategicznych dotyczących turystyki w Krakowie oraz realizuje działania związane z marketingiem turystycznym miasta. Posiada duże doświadczenie w realizacji kampanii promocyjnych Krakowa oraz projektów finansowanych ze środków UE z zakresu turystyki. Koordynuje przedsięwzięcia z zakresu marketingu turystycznego, m. in dot. turystyki biznesowej, medycznej oraz kulturowej. Jest członek Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Jurajskich, oddelegowana do prac Komisji Turystyki, Kultury Fizycznej i Sportu Związku Miast Polskich. Członek Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. Wiceprzewodnicząca Rady POT.

.

emerytowani pracownicy katedry

dr Elżbieta Wnuk-Lisowska

ORCID: 0000-0002-9121-5677

Filolog, i religioznawca (specjalizacja islam i historia mistyki islamu), absolwentka Instytutu Orientalistyki UJ (iranistyka), doktorat obroniła na Wydziale Filozoficznym UJ. Autorka i współautorka kilkunastu monografii naukowych i kilkudziesięciu artykułów. Przeprowadzała badania terenowe w ramach grantów KBN w Iranie, Indiach, Malezji i Indonezji (Lombok, Sumatra). Na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach wygłosiła ponad 50 referatów. Autorka i współautorka 5 przewodników turystycznych (dwa wydane w kilkunastu wersjach językowych), ponad 100 filmów etnologicznych i 150 audycji radiowych o kulturach i religiach Azji i Bliskiego Wschodu. Autorka ponad 80 artykułów popularnonaukowych z zakresu kultury, etnologii i życia codziennego Azji i Bliskiego Wschodu. Członek międzynarodowego “The Explorers Club”, “European Society for the Astronomy in Culture”. Laureatka polskich i międzynarodowych nagród m.in. „Złotego Jaśminu” (Tunezja), „Medalu Straussa” Wiedeń„ Złotego Pióra” (Chorwacja)


doktoranci współpracujący z katedrą:

mgr Joanna Adamczyk 

mgr Aneta Kozak 



Katedra koordynuje:

Kierunek Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem (kierownik dr hab. Lucyna Rotter, prof. UPJPII)

oraz

Podyplomowe Studia Semiologiczne "Symbolika w kulturach świata" (kierownik dr Rafał Opulski)

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano