Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe "Phronesis" UPJP2

1.jpg

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe „Phronesis” działające przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie jest jedną z najstarszych obecnie działających organizacji studenckich UPJPII. Powstało z inicjatywy studentów historii doktryn politycznych i prawnych w roku akademickim 2011/2012, aby umożliwić im badanie zagadnień wykraczających poza podstawowy program studiów oraz stworzyć warunki do praktycznego zetknięcia się z dziedziną ich zainteresowań. Z czasem Phronesis zaczęło skupiać więcej studentów innych specjalizacji niż doktryny i zmierzało w stronę koła promującego szeroko rozumianą historię, filozofię, kulturę oraz swobodną wymianę myśli.

Do celów organizacji oprócz zdobywania i poszerzania wiedzy należy rozwijanie własnych zainteresowań jego członków, obejmujących różne aspekty historii, nauk politycznych, prawnych czy filozoficznych (systemy polityczne i ich transformacje, filozofia polityki, filozofia prawa, bezpieczeństwo narodowe, geopolityka, przemiany społeczne i gospodarcze, przemiany kulturowe). Fundamentalną formą działania KN „Phronesis” jest organizacja i uczestnictwo w spotkaniach, debatach, dyskusjach, panelach służących wymianie poglądów, a także zupełna nowość czyli format seminariów filmowych.

 2.jpg

Wśród licznych wydarzeń które organizowało koło a także uczestniczyło warto wymienić:

Wyjazd do Belgii (zwiedzanie Brugii, Brukseli, Waterloo) na  zaproszenie profesora Ryszarda Legutko.

Organizacja ogólnopolskiej konferencji naukowej „Co po Habsburgach? Ład polityczny po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej w Europie Środkowo-Wschodniej” (2019 r.).

3.jpg

Zaaranżowanie spotkania z dr Magdaleną Ogórek pt. „Niewyrównany rachunek. Niemiecka grabież polskich dóbr kultury w czasie wojny”, gdzie zaprezentowała swoje wyniki badań przeprowadzonych nad dobrami kultury polskiej, które zostały zrabowane przez niemieckiego dygnitarza Ottona von Wächtera, gubernatora dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie. Nasza prelegentka wszystkie swoje działania opisała w książce „Lista Wächtera”.

4.jpg

Coroczna obecność członków KN „Phronesis” na Festiwalu Nauki, gdzie reprezentują oni nasz uniwersytet.

Wydarzenia poświęcone interesującym publikacjom naukowym powiązane z dyskusją na tematy w nich poruszane, np.: promocja książki „Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci”; spotkanie z dominikaninem o. Józefem Puciłowskim, autorem książki „Portety imienne i bezimienne. Polscy dominikanie a bezpieka 1945-1989”, spotkanie z dr. Marcinem Dziubkiem i Pauliną Wądrzyk ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento, w związku z publikacją książki „Niezłomni z oddziału <<Sosienki>>”.

Organizacja spotkania z profesorem Andrzejem Szczerskim pt. „Sztuka u progu niepodległości a sztuka współcześnie”.

5.jpg

Panel dyskusyjny pt. „Jak pisać o trudnej historii? Relacje polsko-żydowskie w czasie okupacji niemieckiej”. Gośćmi zaproszonymi do panelu byli dr Martyna Grądzka-Rejak (IPN Warszawa), prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński (UP Kraków) i dr Maciej Korkuć (IPN Kraków).

Doroczne wydarzenie, które miało w 2019 roku już swoją czwartą odsłonę, czyli Wieczór Łaciński, które oprócz promowania wiecznie żywego języka łacińskiego poprzez odczyt klasycznych tekstów łacińskich z różnych dziedzin życia ludzkiego (ostatnim tematem przewodnim było życie żaków w czasach średniowiecznych i nowożytnych) zapewnia uciechę zarówno dla duszy dzięki oprawie muzycznej, ale i dla ciała dzięki przygotowanym staropolskim potrawom.

6.jpg

KN Phronesis podejmuje również działania mające na celu integrację członków koła np. poprzez doroczne spotkanie opłatkowe, pozauczelniane spotkania integracyjne lub wspólne wyjazdy na których łączymy element edukacyjny z dobrą zabawą.

 7.jpg

W ramach „Phronesis” działa również  nowatorska sekcja „Oral History”, której zadaniem jest propagowanie historii mówionej jako narzędzia dla historyka potrzebnego w badaniach, zwłaszcza historii najnowszej. To z tej inicjatywy organizowane są wyjścia i wyjazdy do takich instytucji jak: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum PRL, siedziba TVP Kraków. Muzeum Armii Krajowej.

 8.jpg

Aktywnie współpracujemy również z Radą Kół Naukowych, Ośrodkiem Myśli Politycznej, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Instytutem Pamięci Narodowej i Samorządem Studentów naszej uczelni.

9.jpg

Członkowie Koła mogą również zawsze liczyć na merytoryczne wsparcie opiekuna naukowego, dra Macieja Zakrzewskiego, nagrodzonego laurem studenckim w 2019 roku, w kategorii „Mentor studentów”.

 9a.jpg

Siedziba Koła znajduje się w lokalu Koła Naukowego Historyków Studentów i Doktorantów UPJPII (KNHSiD) w podziemiach przy ul. Franciszkańskiej 1, gdzie znajduje się prowadzona przez studentów biblioteczka.

Kontakt:

Wszystkich chętnych do podjęcia współpracy z naszym Kołem lub wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy do kontaktu za pomocą poczty internetowej, a także za pośrednictwem naszego fanpage’u na platformie Facebook.

E-mail: knphronesis@gmail.com

Facebook

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano