Aktualności
Nasi pracownicy na konferencji w Lublinie
"Procesy ewangelizacyjne na ziemiach polskich w późnym średniowieczu" - to tytuł konferencji, która w dniach 20-22 listopada odbyła się w Lublinie. Jej organizatorem było działające w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem Centrum Studiów Mediewistycznych, co sprawiło, że do miasta zawarcia polsko-litewskiej unii realnej zjechali najwybitniejsi znawcy polskiego średniowiecza.
Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II reprezentował dr hab. Tomasz Graff, prof. UPJP II, który w trzecim dniu obrad wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym różnym obliczom religijności "popularnej". W dyskusji wzięły udział także prof. Ewa Wółkiewicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz dr Julia Możdżeń z Uniwersytetu Gdańskiego, które wraz z przedstawicielem naszego Instytutu próbowały zredefiniować kwestionariusz badawczy nad tzw. religijnością ludową.
Tego samaego dnia rano uczestników konferencji zgromadził panel poświęcony pozawerbalnym formom przekazu treści wiary w katechizacji prowadzonej przez zakony mendykanckie, który przygotowany został przez o. dr hab. Tomasza Gałuszkę, prof. UPJP II. W związku jednak z jego nieobecnością panel poprowadził prof. dr. hab. Pawaeł Kras, a udził w dyskusji wzięli: prof. Halina Manikowska z Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, dr Dariusz Niemiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Szymon Sułecki, który o specyfice funkcjonowania konwentów karmelitańskich. Temat tego wtystąpienia to wypadkowa jego wieloletnich badań, jak i udziału w realizowanym w naszym Instytucie projekcie grantowym: Najstarsze akta kapituł karmelitów dawnej obserwy w Polsce (do 1688 roku) - edycja krytyczna. Tym samym w wstąpieniu