Aktualności

Historia ma przyszłość. Studiuj na Uniwersytecie Papieskim!

14.06.2023 Rekrutacja

historia_1280_500.jpg

 

Jesteś miłośnikiem historii? Po maturze planujesz dalsze kształcenie w tym kierunku? Podejmij studia na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie! Historia to nie tylko odkrywanie i badanie przeszłości ludzkości, lecz także analizowanie jej wpływu na współczesny świat, kulturę i społeczeństwo. Na studiach nauczysz się interpretować źródła historyczne, takie jak kroniki, księgi i wszelkie inne materiały archiwalne, które stanowią podstawę do porównywania i ustalania wpływu przeszłych wydarzeń na dzisiejsze życie i funkcjonowanie społeczeństwa. Historia na #UPJP2 pozwoli ci także na usystematyzowanie twojej dotychczasowej wiedzy historycznej i umiejscowienie jej w prężnie rozwijającej się sferze cyfrowej (mediach, technologiach i grach komputerowych).

Wiedza historyczna w pigułce – praktyczna nauka analizowania i interpretowania faktów

Historia to interdyscyplinarny kierunek studiów, zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Oferujemy indywidualną ścieżkę kształcenia, dzięki możliwości wybrania specjalności zgodnej z twoimi zainteresowaniami, spośród dwóch dostępnych: doktryny polityczne i prawne, a także historia chrześcijaństwa. W trakcie studiów I i II stopnia studenci otrzymują wsparcie ze strony promotora, który dostarcza im cennej wiedzy teoretycznej, ale również pomaga praktycznie przygotować do pracy historyka na seminarium licencjackim, a następnie magisterskim.

Zastanawiasz się jaką wiedzę i umiejętności zdobędziesz jako absolwent kierunku historia? Oprócz poszerzenia i usystematyzowania swojej wiedzy o przeszłości ludzkości, bez trudu poradzisz sobie z historyczną analizą i interpretacją, czyli zdolnościami, które są niezastąpione w pracy historyka. Co więcej, nauczysz się dbałości o szczegóły i koncentracji, abyś bez trudu zrozumiał całość badanych obszarów. Dodatkowo dzięki licznym nawiązaniom do polityki i kultury, odkryjesz jak liczne procesy polityczne i wydarzenia ukształtowały współczesny świat.

Nie tylko daty i wydarzenia – nieszablonowe przedmioty na studiach z historii na #UPJP2

W programie kształcenia na kierunku historia znajdziesz takie przedmioty jak: historia starożytności (starożytny Wschód), historia powszechna średniowiecza, elementy retoryki i erestyki, propedeutyka historii sztuki, historia prawosławia czy współczesne systemy polityczne, metodologia historii, edytorstwo źródeł historycznych, warsztaty genealogiczne, statystyka i demografia czy polska myśl ustrojowa i wiele innych. 

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie to uczelnia dopasowana do twoich potrzeb i spełniająca twoje wymagania dotyczące kontynuowania nauki po maturze zgodnie z twoimi preferencjami. Stawiamy na wartości, ale także rozwój duchowy. Jeśli pragniesz do nas dołączyć, koniecznie sprawdź ofertę #UPJP2!

Nie jesteś jeszcze zdecydowany? Chcesz wiedzieć, jak w rzeczywistości wyglądają studia na kierunku historia na #UPJP2? Koniecznie zapoznaj się z tym, co nasi studenci mówią o studiowaniu tego kierunku: 

Mimo początkowych obaw, wybranie kierunku studiów, jakim jest historia, okazało się strzałem w dziesiątkę! Na studiach panuje przyjemna atmosfera, zajęcia są ciekawe, a co najważniejsze nie uczymy się tylko suchych faktów.  Nasza uczelnia może bez wątpienia poszczycić się wybitną kadrą pedagogiczną, która przekazuje studentom wiedzę z pasją i potrafi zachęcić do samodzielnego odkrywania kart historii na przestrzeni epok. Nie żałuję pójścia w tym kierunku.
Klaudia, II rok historii

Proces rekrutacji na #UPJP2: krok po kroku

Aby dostać się na historię, należy zdawać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego, a także języka obcego nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego przedmiotu spośród wymienionych: matematyki, biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.

 

Studia pierwszego stopnia (stacjonarne) Studia drugiego stopnia (stacjonarne)
Rejestracja internetowa 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00) 1 VI (godz. 9.00) – 24 VII (godz. 12.00)
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej.

 

Historyk – człowiek wielu możliwości

Po ukończeniu studiów wyższych z wykształceniem historycznym, będziesz mógł rozpocząć karierę w obszarze edukacji (nie tylko w szkołach, ale także na uczelniach wyższych), jako archiwista lub konserwator w muzeach i bibliotekach, w mediach (jako dziennikarz specjalizujący się w aspektach historycznych i kulturze, ale także jako producent, konsultant w produkcjach filmowych o tematyce historycznej), w turystyce, jak i również w urzędach i innych instytucjach rządowych na stanowisku specjalisty ds. kultury i dziedzictwa narodowego.

Szerokie możliwości rozwoju swoich zainteresowań i pasji, a przede wszystkim gruntowna wiedza historyczna to tylko niektóre aspekty poruszane w wypowiedziach studentów historii na naszym uniwersytecie.

Doceniam to, że na zajęciach uczymy się wiedzy teoretycznej, ale też wyruszamy w teren i możemy w praktyce ją stosować, w ramach np. studenckich kół tematycznych czy korzystając z dostępu do archiwów państwowych i nie tylko. Możemy więc szkolić nasze umiejętności i zdobywać cenne doświadczenie.
Sebastian, III rok historii

Fascynujesz się przeszłością? Z zamiłowaniem śledzisz nowinki polityczne i kulturalne i zdajesz sobie sprawę, jakie historyczne procesy i aspekty wpłynęły na dzisiejsze funkcjonowanie świata? Chcesz zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie digital history?

Weź udział w rekrutacji na UPJP2!

 

Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Maria Zając.

 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano