Aktualności
Archiwistyka, zarządzanie informacją i infobrokerstwo – twórz i udostępniaj dokumentację archiwalną
Archiwistyka to kierunek mający na celu nauczyć Cię jak zarządzać i udostępniać dokumentację zawartą w archiwach. Skupia się na praktycznych umiejętnościach, takich jak przechowywanie, opracowywanie czy rozpowszechnianie dokumentów historycznych oraz na przetwarzaniu informacji w wersji papierowej, do postaci elektronicznej.
Nauka praktycznych umiejętności w digitalizacji i udostępnianiu informacji
Wybierając kierunek, jakim jest archiwistyka poznasz tajniki zarządzania dokumentacją i różnego rodzaju informacjami. Nauczysz się jak tworzyć bazy danych, zabezpieczać je, pozyskiwać informacje, a także jak dostarczać informacje w odpowiedniej formie i czasie, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. W planie studiów znajduje się wiele interesujących przedmiotów takich jak narodowy zasób archiwalny i jego kształtowanie, prawne aspekty udostępniania akt, elektroniczne zarządzanie informacją, a także język łaciński. Na tych studiach zdobywa się bardzo przydatną wiedzę, co mogą potwierdzić nasi studenci.
Archiwistyka, zarządzanie informacją i infobrokerstwo to kierunek, który w pełni spełnia moje oczekiwania. Wykładowcy są bardzo mili i wyczerpująco odpowiadają na wszystkie zadane pytania. Zajęcia są bardzo ciekawe i zachęcają do dalszej nauki. Bardzo podoba mi się to, że już od pierwszego semestru mamy możliwość wyboru między przedmiotami i możemy sami zadecydować, którego chcemy się uczyć.
Izabela, II rok archiwistyki, zarządzania informacją i infobrokerstwa
Studia dla kreatywnych i ciekawych nowych technologii
Jeśli jesteś osobą, która interesuje się informatyką, jesteś kreatywny, umiesz pracować w grupie, prezentować, chcesz poznać organizację i zarządzanie dokumentacją, dobrze organizujesz swój czas, a także dobrze znasz język polski i angielski, a Twoją pasją są nowoczesne technologie, te studia to dla Ciebie strzał w dziesiątkę.
Aby dostać się na archiwistykę, zarzadzanie informacją i infobrokerstwo, należy zdać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego przedmiotu spośród matematyki, biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.
Studia pierwszego stopnia (stacjonarne) | ||
Rejestracja internetowa | 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00) | |
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej. |
Poszerz swoje perspektywy zawodowe w dziedzinie informacji i archiwizacji
Po ukończeniu studiów możesz podjąć pracę w wielu różnych dziedzinach, od archiwistyki, gdzie będziesz zarządzać dokumentacją i informacjami w archiwach, bibliotekach, muzeach, jednostkach administracji publicznej i innych instytucjach, do infobrokerstwa, gdzie możesz świadczyć usługi informacyjne dla klientów. Sprawdzisz się również na stanowiskach takich jak specjalista do spraw zarządzania informacją, konsultant do spraw zarządzania dokumentacją, specjalista do spraw digitalizacji, a także będziesz mógł założyć własną działalność gospodarczą. Warto wspomnieć, że kierunek jakim jest archiwistyka, zarządzanie informacją i infobrokerstwo jest rzadko spotykany na polskich uczelniach, dzięki czemu jego absolwenci są wyjątkowi i poszukiwani przez pracodawców.
Studiuję archiwistykę dopiero pierwszy rok, jednak jestem przekonany, że z niej nie zrezygnuje. Studia są bardzo interesujące. Obejmują historyczne tematy, które bardzo mnie ciekawią. Jestem pozytywnie zaskoczony, zajęciami, wykładami oraz samymi wykładowcami. Czuję się tutaj jak u siebie, gdyż atmosfera na całym uniwersytecie jest bardzo miła.
Adam, I rok archiwistyki, zarządzania informacją i infobrokerstwa
Jeśli zainteresował cię powyższy opis archiwistyki, zarządzania informacją i infobrokerstwa, nie czekaj i rekrutuj już dziś! Czekamy na Ciebie w murach #UPJP2!
Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Lucyna Gędłek.